Türk denizcilere ‘one minute’ cezası

  
  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Davos Zirvesi’nde kullandığı , “One minute” sözünü İsrail’de sarf eden 6 Türk denizcisi, çarptırıldıkları ceza ile neye uğradıklarını şaşırdı. Ukrayna’dan aldıkları demiri Malta bayrağı ile İsrail’in Asdod Limanı’na götüren “İstanbul” isimli gemi, burada limana yanaştı. Gemide bulunan Gv stajyeri İsmail Cem Köse, fiter Erdinç Uzun, yağcı Şenol Acar, yağcı Hasan Turan, vardiya zabiti Hasan Güvel ve makine zabiti Mahmut Kuzgun, limana çıkarak bir internet kafeye gitti. Burada kimlik kontrolü yapan polisler, gemi kaptanı Okan Özalp’ın iddiasına göre Türk olduğunu öğrendikleri gemicilere sert davrandı. Maruz kaldıkları muamele karşısında tepki gösteren ve İsrailli polislere, “One minute” diyen 6 gemici, bulundukları yerden uzaklaştırılıp gemiye geri gönderildi.

  Bundan 25 gün sonra aynı gemi yine İsrail’in Ashdod Limanı’na bir yük nakliyesi için geldi. Karaya çıkmak isteyen personel arasında bulunan ve daha önceki olayda, “One minute” diyen 6 Türk gemiciye, 10 yıl boyunca İsrail topraklarına ayak basmama cezası verildiği öğrenildi.

  Olayı çifte standart olarak değerlendiren gemi kaptanı Erözalp, “İsrail polisinin sırf  Türk oldukları için gemi personeline takındıkları bu tavır son derece yanlış” dedi.  “One minute İsraillilerin içine çok oturmuş” diyen Erözalp, “One minute’ın arkasının da gelmesi lazım. Hiçbir Türk vatandaşının İsrail polisinin olumsuz tutumu ile karşılaşmaması lazım” diye konuştu.
 
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: