Hayallerini Yak Evi Isıt/Cezmi Ersöz

Çok yorgun olduğum zamanlarda kısa hikayelerin olduğu, yada bölümlü kitapları okumayı tercih ediyorum. Adeta çıtır çerez gibi geliyor :) Hem arkasını merak edip sabahlamamış, hem de zaten yorgun olan zihnime daha fazla yüklenmemiş oluyorum. İşte çıtır çerez kitaplarımdan bir tanesi Cezmi Ersöz’ün Hayallerini Yak Evi Isıt kitabı. Sevda üzerine yazı ve şiirlerden oluşan akıcı bir kitap. İlişkiler ve insanlar üzerine gözlemlerini hoş bir dille anlatmış. Kimi yerde basit bir anlatım karşımıza çıkarken, kimi yazılarında çok güzel betimlemeler kullanmış.

Hayallerini-Yak-Evi-Isit

Kitabı okurken kalemim defterim elimden düşmedi. Not aldığım çok şey oldu ancak özellikle bu yazısındaki yaklaşımı çok hoşuma gitti:

Konu başlığı: Sevgilinin, Hasta, Acı Çeken, Eksik Yanı…
Bir kız arkadaşıyla ilişkisinden bahsederken, futbol takımının taraftarı olmasına şaşkınlığını ve gözlemlerinden ulaştığı çıkarımı; benim de taraftarlara farklı bir pencereden bakmama sebep oldu :)

O ise, bir futbol takımının taraftarıydı!..Önceleri buna çok şaşırmıştım. Öylesine duyarlı, ince, kendi sevgisinden bile utanan bir insan, bir futbol takımına böylesine hastalıklı duygularla nasıl bağlanabilir diye…
Günlerce düşündüm bunu. Ve anlamaya başladım: O ifade edemediği bütün duygularını, bastırdığı bütün heyecanlarını, küskünlüklerini, kırgınlıklarını, yitirdiği bütün umutlarını, özleyip de kavuşamadığı bütün arzularını, çocukluğunda çok arzuladığı halde kendisine gösterilmeyen sevgileri, o acısını çok çektiği utangaçlığını, karşısına çıkan hemen her insan onu şaşırttığı ve her defasında hayal kırıklığına uğradığı için, ister istemez kendisini bir yaşam acemisi kabul edişindeki o yenik insan burukluğunu, bağlandığı takımın renklerinde yaşıyordu…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: